Kdopak by se chronogramu bál?

Často mě zajímalo, proč jsou v nápisech na podstavcích soch některá písmena větší než ta ostatní. Od té doby, co jsem objevila existenci chronogramu, baví mě při procházce městem takové nápisy luštit.

Jeden z chronogramů na Karlově mostě.

Dnes vás proto zvu na malou procházku tajemstvím chronogramu, třeba vás okouzlí stejně jako mě. Jste připraveni? Jdeme na to 😊

CO JE TO CHRONOGRAM?

Ač název „chronogram“ může znít poněkud učeně, nejde o nic složitého a se znalostí římských číslic si s ním poradí každý z vás. Neděste se, pokud neovládáte latinu. Jsem na tom stejně a pokud nenajdu na internetu překlad nápisu, často se jen dohaduji, o čem asi tak pojednává.

Naštěstí k výpočtu chronogramu latinu nepotřebujete znát. A někdy můžete na podstavcích soch dokonce objevit i český nápis – chronogram.

Co tedy vlastně ten chronogram je?

Chronogram je NÁPIS, KTERÝ V SOBĚ UKRÝVÁ LETOPOČET – často rok výstavby budovy, vzniku sochy nebo nějaké významné události.

A my se dnes naučíme, jak takový letopočet rozluštit. Jestli jste bádaví a máte rádi hádanky nebo máte děti, luštění chronogramů nejen v Praze pro vás může být příjemnou zábavou. 😊

DŮM U KAMENNÉHO SLOUPU NA ÚVOZU

Dům U Kamenného sloupu září do dálky svou nově zrekonstruovanou růžovou fasádou s bustami Slunce a Měsíce na nárožích domu.

Začneme krásně opraveným domem U Kamenného sloupu na Úvozu v blízkosti Strahovského kláštera a Pražského hradu. Ten dům má své kouzlo a jak jsem si všímala, málokdo z procházejících mu věnoval pozornost – což je, myslím, škoda.

V domě je dnes mimo jiné otevřena Galerie Josefa Sudka, v místech Sudkova bytu, kde téměř dvacet let na konci svého života žil.

Ve dvou malinkých místnostech se konají výstavy fotografií nejen jeho, ale i jiných, často pozapomenutých autorů. Já jsem zrovna měla štěstí na do té doby pro mě neznámého fotografa Bohumila Vavroušku a jeho působivé fotografie z oblasti Podkarpatské Ukrajiny. Tak to je jen mé malé doporučení k návštěvě této malinké, ale skvostné galerie.

Ale pojďme k chronogramu.

Výrazné, a přesto často přehlížené, znamení domu U Kamenného sloupu autora Christiana Luny (1671-1729), který v tomto domě na počátku 18. století žil.

Všimněte si plastického znamení domu, pro který se dům jmenuje U Kamenného sloupu – plastického sloupu na fasádě domu. Ten je kopií Mariánského sloupu, který stával na Staroměstském náměstí a který byl stržen rozvášněným davem v roce 1918.

I socha Panny Marie je kopií staroměstské sochy; její další kopie stojí na jedné z nejkrásnějších vyhlídek na Prahu nedaleko odsud.

Pro vyluštění chronogramu nás bude zajímat nápis na sloupu.

Všimněte si latinského nápisu v horní části fotografie – jde o chronogram, ze kterého vypočteme letopočet vzniku domu.

LapIDea CoLVMna

Tedy, v překladu, KAMENNÝ SLOUP (písmeno „V“ ve slově „colvmna“ se čte jako „U“)

Jak už jsem psala na začátku, budou nás zajímat velká písmena v nápisu, která jsou pro rozluštění chronogramu a výpočet letopočtu určující. Velká písmena jsou ŘÍMSKÉ ČÍSLICE a s těmi my budeme pracovat.

Výpočet chronogramu je pak velmi jednoduchý. Všechny číslice sečtete dohromady. A vůbec nezáleží na tom, na kterém místě v nápisu leží. Nás zajímají jen samotné číslice. Tedy: L, I, D, C, L, V, M.

ŘÍMSKÉ ČÍSLICE

Na tomto místě si vám dovolím připomenout římské číslice. Pamatuji si z dětství, že mě maminka učila mnemotechnickou pomůcku, a to větu: Lev Couvá Do Manéže.

Na Wikipedii jsem našla dalece brutálnější pomůcky, jako třeba „Ivan Vedl Xénii Lesní Cestou Do Města“ nebo „Ivan, Vašek, Xénie Lijí Cín Do Mumie“. Je na vás, jestli půjdete řádit do cirkusu nebo si s Ivanem prohlédnete pyramidy, důležité je, abyste jste je ovládali nazpaměť. Popřípadě měli s sebou na papírku tahák 🙂

Tak jen pro zopakování, věřím, že tohle všichni znáte, ale pro každý případ.. 😊

I 1/ V 5/X 10/L 50/C 100/D 500/M 1000

Teď tedy opustíme Xenii i Ivana a připraveni se vrhneme na počítání chronogramu.

Galerie Josefa Sudka se nachází v místech bývalého bytu známého fotografa.

Já si u jejich výpočtu většinou nic nezapisuji, zvlášť pokud jde o krátký nápis, jako třeba v tomto případě. Samozřejmě můžete mít po ruce tužku a papír a všechna velká písmena, v tuto chvíli již římské číslice, si můžete na papír vypsat.

Dám vám tip, jak to bez papíru v hlavě snadno spočítat, dost se mi tento postup osvědčil, protože je jednoduchý a rychlý, tak vás jím třeba budu inspirovat.

Tak tedy ještě jednou náš nápis na domě U Kamenného sloupu:

LapIDea CoLVMna

Nejdřív si najdu v nápise M, tedy tisíc, které najdete v chronogramech téměř vždy (někdy se vyskytují dvě písmena D), pak najdu D a sečtu obě číslice dohromady, tedy tisíc a pět set, to už máme 1500. Pak je v nápise jedno C, které přičteme k 1500 a dostaneme 1600. Poté pokračuji k L, v našem nápisu je zastoupeno dvakrát, což je dohromady sto, takže jsme na letopočtu 1700. Pak V, to už máme 1705 a nakonec jedno I, takže výsledný letopočet je 1706 😊 A našli jsme letopočet výstavby domu.

Porozuměli jste? Vždy začnete od nejvyšší číselné hodnoty (M) a pokračujete až k nejnižší jedničce (I). Jednoduché, viďte? Půjdeme k dalším chronogramům, ať se vám to dostane pod kůži a luštíte chronogramy jedna báseň 😊

KRISTUS SALVÁTOR, SV. KOSMA A SV. DAMIAN NA KARLOVĚ MOSTĚ

Trojice chronogramů na sousoší Krista Salvátora, sv. Kosmy a sv. Damiána na Karlově mostě.

Projděte se přes Karlův most a pátrejte po sochách, chronogramů je na Karlově mostě více. Já jsem hned zkraje, nalevo ze strany od Malé Strany, objevila na sousoší Krista Salvátora, sv. Kosmy a sv. Damiána z roku 1709 od barokního sochaře Jana Oldřicha Mayera (1666-1721) hned tři chronogramy.

Zadavatelem tohoto sousoší byla na počátku 18. století Lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Kosma a Damián byli syrští lékaři z přelomu 3. a 4. století našeho letopočtu a dodnes jsou patronem nejen lékařů, ale prý i fyziků nebo holičů.

Byly jim zasvěceny mnohé kostely, Karel IV. nechal zasvětit jejich jménem kostel v areálu kláštera Na Slovanech, neboli Emauzského kláštera.. Ale to by bylo jiné povídání..

Chronogram pod sochou Ježíše Krista

Začneme prvním chronogramem v kartuši uprostřed sousoší.

Tak, kdo z vás už ví, jak na to? 😊 Zase vám doporučuji začít od písmene M, tedy 1000, pak tam máme D a 2x C, to dává dohromady 1700, jedno V a 4x I, což máme 1709, a to je rok vzniku sochy 😊

Nalevo od Krista stojí sv. Kosma (velkou výhodou je, že často najdete jméno kteréhokoli svatého na Karlově mostě právě na nápisu na soklu sousoší).

Tohle už zvládnete sami, viďte? Baví vás to? Doufám, že se mi podařilo vám chronogram jaksepatří vysvětlit.. 😊

Ale pojďme tedy ještě jednou společně: M v posledním slově, tedy tisíc, jedno D a dvě C, to máme zase 1700, jedno V a čtyři I, takže opět 1709.

A chronogram v kartuši pod sv. Damiánem už zvládnete určitě úplně sami!! 😊

Jak jinak, 1709.. 😉 Věřím, že se vám luštění a počítání daří!

SV. JUDA TADEÁŠ

Sv. Juda Tadeáš drží v levé ruce kyj, nástroj svého umučení.

Ukážu vám ještě jeden chronogram z Karlova mostu, a to na podstavci sochy sv. Judy Tadeáše nalevo v našem směru, blíže ke středu mostu..

Socha jednoho z dvanácti apoštolů je také z dílny Jana Oldřicha Mayera. Sv. Juda Tadeáš drží v levé ruce kyj, nástroj svého umučení. Nápis DeVoto ChrIstI aMICo můžeme přeložit jako „Oddanému příteli Kristovu“.

Sv. Juda Tadeáš je přímluvcem u Boha v beznadějných případech nemocí a mezních životních situací. Jedna z jeho soch stojí i v areálu kapucínského kostela sv. Josefa na náměstí Republiky.

Děkovný nápis pod sochou sv. Judy Tadeáše.

Ten vandalský nápis pod chronogramem mi rve duši, ale co dělat.. To je zas na jiný článek o bezmocnosti památek a nalezení způsobu jejich stoprocentní ochrany.. což však vyznívá spíš jako utopie..

Teď vám neprozradím datum vzniku sochy, pokuste se sami letopočet z chronogramu vypočítat.. 😊

Tak jo, samozřejmě prozradím, kdo jste spočítali 1708, počítali jste správně. Jde vám to! Mám radost.. 😊 Ale přece jen naposled pro jistotu: M ve slově „amico“, D „devoto“, jsme na 1500, dvě C, tedy 1700, jedno V – 1705 a třikrát I a máme zde náš letopočet 1708..

UŽ PŘEČTU CHRONOGRAM!

Tak, a to je pro dnešek všechno. Kdo jste dočetli až sem, tak jste fakt dobří! Věřím, že pro vás byl článek poučný a snad bude pro vás mít smysl v terénu, až začnete „své“ chronogramy objevovat a luštit..

Kdyby se vám chtělo, pošlete mi do zpráv pod článkem fotku nějakého vámi objeveného chronogramu, uděláte mi radost 😊 a věřte, že se objevují na mnoha místech! Zkuste se jen trochu víc zadívat na nápisy pod sochami svatých ve vašem městě..

Praha je kouzelná za každého počasí

A ještě jedna důležitá a snad příjemná věc: na Facebooku na stránkách Rande s Prahou jsem pro vás připravila SOUTĚŽ o zimní procházku Prahou pro dvě osoby i s návštěvou a vyluštěním pro mě nejkrásnějšího pražského chronogramu, tak se určitě zúčastněte! Po přečtení tohoto článku jste k soutěži skvěle připraveni😊

EDIT.: Ve videu se podívejte na luštění CHRONOGRAMU v praxi a taky na losování vítěze soutěže, se kterým jsem pak podnikla zimní procházku Prahou i s výkladem 🙂

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

P.S.: Málem bych zapomněla! Dva krásné chronogramy jsou taky zakomponovány do nápisů na vnitřních zdech Staronové synagogy. Hebrejská písmena nesou zároveň číselnou hodnotu, takže písmena označená kroužkem se sečtou a hotovo 😊 Ale o tom vám víc povím na komentované procházce Židovským městem>>

DÁRKOVÝ POUKAZ

Pořiďte svým blízkým voucher na soukromou prohlídku Prahy s průvodcem!

Komentáře
  • Stáhněte si zdarma eBook
  • NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY
  • RUBRIKY
  • KDO JSEM?

    Jsem certifikovaná průvodkyně Prahou. Miluji Prahu, její historii i památky, a mám radost, když vám mohu své znalosti předávat, abyste z návštěvy Prahy a jejího poznávání měli zážitek.

  • Připojte se ke mně na FACEBOOKU