MOJE RANDE S PRAHOU

Miluji Prahu a jako certifikovaný průvodce Prahou Vám pomáhám intenzivně vnímat krásu tohoto jedinečného města skrze poznání jeho historie, architektury i dávných, často zapomenutých příběhů.

Praze říkám DOMA už dvanáct let. Ráda se procházím po jejích ulicích a uličkách, miluji pozorovat tu směs stavebních stylů. Nasávám vůni starých domů a ve své bujné fantazii si představuji lidi z dřívějších dob, jak chodili po stejných ulicích jako já.

Děláte to taky někdy ve svém městě? 🙂 Bývalé tržiště pro mě ožívá a já "vidím" všechny ty prodejce kaštanů a pořvávající trhovkyně.

Dnes už se nebojím, že bych se v Praze ztratila - i když občas se i mistr tesař.. však víte.

♥ TURISTKA

Když to jde a najdu si trochu času, přimíchám se mezi turisty a s foťákem na rameni si hraji na cizinku. Tedy nehraji - prostě jen jsem, ale baví mě sledovat, jakými jazyky mě na ulici oslovují různí kameloti, kteří se mě snaží zatáhnout tu na koncert, tu do hospody.

Co byste tipli? Většinou na mě mluví rusky. Ok, jsme tady u nás slovanské typy, že ano? Ale přiznám se, že z jakéhosi vnitřního ješitného pocitu mi moc dobře udělá, když na mě promluví: "Bonjour, madame..!" 🙂

No, a tak se toulám po městě, fotím, připravuji pro vás cesty do svého eBooku a raduji se z toho pocitu, že nejen že žiji v Praze, já si ji i užívám! Užívám si město, které jsem si vybrala jako kulisy svého života. A je to paráda.

DSC_0140

♥ KDO TO TADY MLUVÍ?

Praha mluví a já tu její řeč s radostí poslouchám. Poslouchám její vzpomínky, dávné legendy a příběhy. Kochám se všemi těmi místy a baví mě sledovat, jak zas a znova z míst, kterými už jsem stokrát prošla, na mě vybafne tu nový portál, tu nový maskaron, tu nějaký detail, na které zrovna já osobně nedám dopustit.. (to se mrkněte na facebookovou stránku Rande s Prahou, kterou pro vás tvořím).

A taky mě baví, když jdu kolem nějaké známé památky, si představovat, že třeba v tomto chrámu hrál na varhany Mozart… a v tomto domě pobýval Karel IV. .. A tento překrásný renesanční portál zas prý ve své symbolice ukrývá tajemství alchymistů, tak jak o tom píši ve svém eBooku..

Ne vždy jsem si ale Prahu takto užívala a radovala se z ní.

HOLČIČKA V PRAZE

Pocházím ze Zlína a pamatuji si na dobu, kdy jsem se Prahy tak trochu bála. Připadala mi moc velká, rušná, zmatečná.

To byl můj pohled z dálky, protože jsem Prahu vlastně neznala. Poprvé jsem ji poznávala ještě s rodiči, když mi bylo asi osm. Největší zážitek mám z toho, když nás na Karlově mostě míjela herečka Jana Hlaváčová a já, jako zcela bezprostřední dívenka, jsem znatelně nahlas vykřikla: "Jé, Hlaváčová!" Ne, nic sprostého, pokud jste čekali tohle. Ale i tak. Herečka se prý pousmála a šla dál. 

No a pak si taky pamatuji poněkud nerudného tátu. Tati, promiň, ale bylo to dost zoufalé, když jsme nemohli najít Zlatou uličku a ta malá osmiletá holčička nechtěla krásnou Nerudovu ulici, ani pamětní Národní, ale jen a jen Zlatou!!

Pro tátovo plus budiž řečeno, že se Zlatá ulička na Pražském hradě fakt špatně hledá a neznalí místa ji často míjí. Ale, světe, div se, našli jsme jinou Zlatou na Starém Městě! Myslím, že největší kámen tehdy spadl z mámy, protože já jsem byla spokojená, že mám svou Zlatou uličku (byť úplně jinou) a táta se po cestě od Hradu konečně zklidnil, že je úkol splněn.. 🙂

DSC_0241 - úprava www

♥ KDO MI SPLNÍ PŘÁNÍ?

Podruhé jsem Prahu navštívila ve třeťáku na střední, se skvělou, mou milovanou učitelkou češtiny Popelkovou. Asi v půli Karlova mostu jsem ztratila z dohledu naši třídu.

Někdo by se zaradoval, že se třídy zbavil a čeká ho jedinečný den v Praze.

Já si spíš pamatuji nepříjemný pocit, který jsem měla. Co když už třídu nenajdu, jak se dostanu na koleje, a tak. Praha mě i v mých pubertálních letech pořád dost děsila, zřejmě.

Tehdy jsem poprvé v životě vyzkoušela pomoc sv. Jana Nepomuckého, který prý plní přání. Vypadalo to, že mě vyslyšel, protože jsem na svou skupinu natrefila už na konci Karlova mostu u sochy sv. Václava.. No, dobrý..

DSC_0120

Dnes už se tím docela bavím, ale tehdejší svíravý nepříjemný pocit nejistoty si pořád dokážu dost dobře vybavit..

♥ KRÁSNÁ PRAHA NEPOZNANÁ..

O více než deset let později jsem se pak po různých životních peripetiích zcela dobrovolně do Prahy sama přestěhovala a jasně, že jsem občas zašla do centra, ale nic o historii ani památkách jsem nevěděla. Prostě se mi líbila architektura, ale to bylo tak všechno.

Praha pro mě mlčela. A to jsem chtěla změnit. Protože mi bylo trochu trapně, když mě navštívil někdo z Moravy, a já jsem ani pořádně nevěděla, co je to za tu krásnou budovu a tak. Znáte to, žijete v nějakém městě a nic moc o něm nevíte. Hloupé, ne?

 

DSC_0260

♥ PRŮVODCE?!

A tak mě napadlo, že svou zatím jen intuitivní lásku k Praze propojím s průvodcovstvím. Architekturu jsem vždycky obdivovala. Historie mi sice nikdy moc nešla a nebavila mě, ale to nebylo ani tak historií samotnou, jako spíš nezáživným vyučováním, myslím. Aspoň dřív jsem si k ní jaksi nenacházela vztah.

Dnes mě naopak historie baví a beru to jako velké dobrodružství, objevovat a propojovat architekturu s minulou dobou.

Takže jsem v roce 2012 absolvovala kurz pro průvodce Prahou a stala se tak certifikovaným pražským průvodcem.

Dozvídat se o Praze mě bavilo, i poznávat město přímo v terénu se zkušenými a zábavnými vyučujícími. Praha se mi stávala čím dál víc bližší, prostě ke mně začala mluvit. Taková vsuvka - Praha vlastně mluví pořád, jenom jsem ji N E S L Y Š E L A ! 🙂

Sama jsem se dále dovzdělávala spoustou knih věnovaných pražské tématice, a i po skončení kurzu jsem navštěvovala nejrůznější památky, a tím vylepšovala své znalosti historie i architektury Prahy.

O dva roky později jsem absolvovala i specializovaný kurz pro průvodce Židovským městem.

V současné době se účastním doplňkových přednášek a prohlídek, které organizuje pro své průvodce Pražská informační služba.

♥ EBOOK

Takže, jestli nežijete v Praze, docela si dokážu představit, jak vám je, když se v ní objevíte. Bez mapy určitě ani ránu. Věřím, že se na cestu připravujete, že hledáte na webu různé informace o památkách a tak. Ale to vše vás stojí určitý čas a námahu.

No a já jsem se zaradovala z toho, že vám můžu pomoci Prahu přiblížit. Jasně, stručně, bez nějakých zbytečných zatáček a dlouhosáhlých popisů. Ať to všechno máte v kupě, ať si to snadno zapamatujete a ať se snadněji orientujete!

Proto jsem napsala svůj eBook, kde jsem vybrala osm tipů na místa, která možná zatím neznáte a kterými můžete okouzlit své blízké. Více o tom píšu v článku EBook je na světě!

Další eBook pro vás připravuji a brzy se objeví na mých stránkách. Těšíte se? 🙂

 

Součástí eBooku jsou fotografie jednotlivých míst, aby pro vás bylo jednodušší se přímo na místě zorientovat.

Můj první eBook s názvem 8 netradičních tipů na nezapomenutelný den v Praze aneb "Václavák" a "Staromák" už znám si zdarma stáhněte tady>>  Mám z něho radost, že vznikl.

Takže, mějte se v Praze krásně!!

Marianna Kadlčíková