Už mi trochu „secesí“ aneb Milujte detaily!

Při svých procházkách Prahou miluji objevovat detaily. Pojďte je se mnou objevovat taky!

Fasády domů se ozdobnými detaily většinou jen hemží – když tedy chodíte po správných místech a ne mezi paneláky. Ale to je snad jasné..

Koláž detaily

 

Secesní Prahou
Pojďte se na chvíli projít se mnou a s eBookem Secesní RANDE S PRAHOU, který jsem pro Vás vytvořila. Secesní styl je totiž na detaily bohatý. A objevovat je, zvyknout své oko je VIDĚT – to Vám nejspíš bude chvíli trvat, jako i trvalo mně. Proto jsem se rozhodla provést Vás svými secesními oblíbenci v centru města a trochu Vám to objevování  ukrytých krás ulehčit.

Secesní objevitel

Každá procházka Prahou, byť stejnými místy, je objevná, to je jasné. Pokaždé na Vás vykoukne tu něčí kamenná hlava, tu si všimnete sochy, o kterou byste se do krve pohádali, že tam ještě minulý týden nebyla! A ona si to tam hoví pěknou stovku let. Znáte to taky?

Někdy mám pocit, že si z nás stavitelé přelomu 19. a 20. století stříleli.. Ukryli do svých fasád tolik roztodivných zvířecích tvorů, listoví, ozdob, květin, že když chvíli postojíte a začnete všechny ty kreace sledovat, až se Vám z nich hlava zamotá!

Napsala jsem eBook Secesní RANDE S PRAHOU tak, aby Vás vedl právě po těchto detailech.. Doporučuji Vám vzít si s sebou na secesní cestu dalekohled a v případě, že toužíte po krásných fotografiích, i foťák s teleobjektivem.

Ten totiž zvládne ta největší kouzla.. ale kouzlit se dá i s foťákem bez něj..

DSC_0049- 3 RANDE-úprava

Původní záměr

Původně jsem pro Vás připravovala do eBooku tři tematické procházky Prahou, ale zjistila jsem, že by byl eBook přinejmenším tří set stránkový. Tak jsem ze snahy Vás dlouhého čtení ušetřit usoudila, že na podobu elektronické knihy jde přece jen o nadměrný rozsah.

I tak má secesní eBook téměř 100 stran, byť jej z velké části plní mé vlastní fotografie.

Kudy?

Secesních památek je v Praze velká spousta – sami byste určitě dokázali vyjmenovat alespoň Obecní dům nebo historickou budovu Hlavního nádraží. Ty samozřejmě do eBooku zahrnuji, ale pojímám je poněkud jinak, než bývá běžné. O historii Vás sice neošidím, ale především Vás upozorňuji na detaily, kterých si málokdo všímá a které hlavně ve svém celku tvoří krásu celé budovy.

Vedu Vás nakonec trasou, kterou máte jistě projitou a můžete mít pocit, že ji dobře znáte – tedy Václavské náměstí, ulici Na Příkopě, náměstí Republiky, Staroměstské náměstí, Pařížskou ulici. Všímám si však především budov vzniklých v období secese.

Což, jestli si pamatujete, je přesně ta trasa, které jsem se vyhýbala ve svém prvním eBooku 8 netradičních tipů na nezapomenutelný den v Praze, aneb „Václavák“ a „Staromák“ už znám.

Jenomže něco jiného je mít několikrát projitou jednu cestu a vidět její celek a atmosféru, a naopak jít po stopách a zaměřit se na vybrané památky a jejich detaily a objevit jejich specifické kouzlo a šarm. To jsou úplně dva rozdílné vjemy Prahy. Vedu Vás právě oním druhým způsobem.

Hlava - cover

Objevným způsobem, krok za krokem secesím tempem – tedy elegantně plavně s dalekohledem a foťákem.

Pokud se Vám před Vašimi zraky město promění v záplavu secesně oděných dam v kloboucích a pánech v oblecích, budete vědět, že jste našli k secesi klíč ♥

Secesní Prahou

Ne všechny památky po naší trase jsou z jednoho období:

  • všimneme si raně secesních domů a průčelí – pražské prvotiny Jana Kotěry – střídmého a elegantního Peterkova domu na Václavském náměstí nebo okouzlujícího Ohmannova Hotelu Central v Hybernské ulici,
  • kombinace historizujících slohů se secesními prvky, jako třeba v případě Obecního domu,
  • ale i pozdně secesních staveb, jakou je třeba Palác Koruna v dolní části Václavského náměstí.

Žádné vyučování!

V eBooku Vám samozřejmě předkládám základní údaje o stavbě, abyste si památku dokázali zařadit i k jejich autorům, ale spíše Vás vedu detaily staveb, vedu Vás k hravosti a jejich objevování; proto Vám k Vaší cestě doporučuji dalekohled – abyste si sami našli legrácky architektů – různé ukryté detailíčky, které jsou pouhým okem z úrovně chodníku neviditelné.

Kdo pak toužíte po jiných fotografiích Prahy, než jsou západy slunce nad Karlovým mostem – eBook Vám bude pomocníkem; s ním se provedete Prahou úplně jinak než doposud.

Finální cover

Staňte se průzkumníky

U některých objektů Vám dávám tipy i na jejich návštěvu dovnitř – ať už jde o ochutnávku speciálního a nezapomenutelného dortíku v Hotelu Paříž nebo třeba objev osmihranného bazénu v Paláci Koruna, kde se dnes prodávají gramodesky a z jehož bývalého dna si to zní soul a jazz..

DSC_0376-úprava

Cesta je na Vás

EBook Secesní RANDE S PRAHOU můžete použít podle svých vlastních potřeb: buď si užijete celkovou, dvou až tří hodinovou, procházku secesní Prahou nebo se na jednotlivé památky podíváte samostatně, až se v jejich místě budete pohybovat.

Osobně Vám doporučuji variantu první, kterou využijete i pro své přátele a blízké, se kterými zažijete tolik nezapomenutelných vjemů a objevů, že budete mít pocit, jako byste v secesní Praze strávili mnohem víc, než pouhé dvě tři hodiny.

Mix secese - koláž2

Rozhodně jestli do Prahy vyrážíte už poněkolikáté a máte pocit, že už ji znáte a že Vás ničím nepřekvapí, se secesním eBookem máte o překvapení postaráno. A to nejen Vy, ale i Vaši přátelé, blízcí nebo kolegové..

Těším se, že díky secesnímu eBooku poznáte Prahu, která se před Vámi zatím umně skrývala a z jejíhož objevu budete mít, stejně jako já, nakažlivou radost.

P.S.: Jaksi jsem se  zamilovala do sochaře Františka Bílka, o jehož jedné soše v eBooku píšu. Totiž takové milostné dopisy, které psal své milované ženě Bertě před svatbou, by chtěla obdržet snad každá žena. Nebo se mýlím? Více najdete tady>>

 

Marianna Kadlčíková
Jako milovník Prahy a zároveň její certifikovaný průvodce Vám svými eBooky a blogovými články pomáhám, abyste se Prahou dokázali provést sami!

Autorka eBooků 8 netradičních tipů na nezapomenutelný den v Praze, aneb "Václavák" a "Staromák" už znám a Secesní RANDE S PRAHOU .

Připojte se k obdivovatelům Prahy na facebooku na fanouškovské stránce Rande s Prahou.

Více si o Marianně přečtěte tady>>
Komentáře
  • Chystáte se do Prahy?

    Pořiďte si zdarma eBook 8 NETRADIČNÍCH TIPŮ NA NEZAPOMENUTELNÝ DEN V PRAZE :)

  • Nejnovější články
  • RUBRIKY
  • Potkejme se na facebooku